MKM ei kooskõlastanud kohtute avaandmete lukkupanekut

01.08.2020 Postimees märgib artiklis „ Majandusministeerium tegi Aegi eelnõu maatasa“, et Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem jättis kooskõlastamata justiitsminister Raivo Aegi eelnõu, millega muudetaks kohtute infosüsteemi avaandmed masinloetamatuks.

«Riigi Teataja kohtulahendite otsingumootoris kasutatava robotilõksu rakendamise tulemuseks on olukord, kus masintöötlematuks ei muutu mitte ainult kohtulahendites sisalduvad isikuandmed, vaid kohtulahendid tervikuna,» märkis Siem 01.08.2020 Postimehes. Ta märkis, et töökoormuse suurenemisele on viidanud meedia vahendusel nii kohtute esindajad individuaalselt kui ka Eesti Kohtunike Ühing. Ettevõtja Evert Nõlv töötas kolm aastat tagasi välja kohtute avaandmete töötlemiseks mõeldud rakenduse xLaw, mis on juristidele abiks pretsedentide otsimisel ning võimaldab muu hulgas teha andmebaasist käänetest sõltumatuid märksõnaotsinguid. Rakendust kasutab iga päev üle 1500 juristi, muu hulgas üle 50 advokaadibüroo ja kõik Eesti kohtud. Harju maakohtu tsiviilkohtunik Merit Helm ja ka ­Eesti Kohtunike Ühingu esimees, Tartu ringkonnakohtu kohtunik Indrek Parrest ütlesid eelmisel nädalal Postimehele, et xLaw hõlbustab nende iga­päevatööd märgatavalt ja avaandmete lukkupanek oleks neile tagasiminek.

 

 

24.07.2020  avaldati Postimees artiklis „Avaandmete lukkupanek raskendab kohtute tööd“ ,  et kuigi eelnõu jätab mulje, et kohtute avaandmed muudetakse masinloetamatuks pärast määruse jõustumist, ei saa neid andmeid Riigi Teatajas masintöödelda juba üle kahe kuu.

Kohtunik Merit Helm ütles 24.07.2020 Postmehe artiklis, et tema jaoks oli xLaw tulek tõeline tiigrihüpe ning Eesti Kohtunike Ühingu esimees,   kohtunik Indrek Parrest avaldas lootust, et suudetakse leida mõistlik lahendus ja kohtutel on ka edaspidi võimalik kasutada automatiseeritud süsteeme asjakohase kohtupraktika leidmiseks.

Vaata teema kohta ka: Avaandmed, robotlõks ja õigustehnoloogia Eestis.


Eelmine
2020 I poolaastal valmis 6 uut xLaw funktsiooni
Järgmine
Eesti Advokatuuri arvamus kohtute infosüsteemi eelnõu kohta